Aktualita:

Realizované akce:

24.9.2009  SETKÁNÍ SE CTIHODNÝM NAGASÉNOU V CENTRU GOTAMA

 

24.9. 2009 proběhla návštěva ctihodného Nagásény v Olomouci. Začali jsme společnou meditací v centru GOTAMA a poté jsme se přesunuli do kavárny NAŠE ADRESA, kde proběhla přednáška pro veřejnost na téma „Soucitný Buddha“

2009

2009

2009

22.6.2009 NÁVŠTĚVA CTIHODNÉHO SUNEETHY

 

Dne 22.6.2009 navštívil Centrum Gotama Buddhistický mnich Ctihodný Suneetha (český mnich dříve Jakub Semín). Bylo to příjemné neformální setkání. Fotografie z akce dodal Zdeněk Figura.

KVĚTEN 2009  OSLAVY VÉSAKH SE CTIHODNOU VISUDDHI

 

V květnu jsme společně oslavili tradiční svátek Vésakh, tentokráte za účasti ctihodné Visuddhi.

2010

2. ČERVEN 2010    SLAVNOSTNÍ OSLAVA VESÁKHA

 

Oslavu pořádaly společně 4 buddhistické skupiny v Café Naše adresa (Riegrova24). Asi na 50 hostů se dozvědělo od Ctihodné Visuddhi co je Vesákha a jakým způsobem se slaví v buddhistických zemích. Poté vedla rozpravu mniška Mjóka o každodenní praxi. Následovaly informace o rozvíjení dobrotivosti a společná řízená meditace dobrotivosti. Nechyběl ani prostor pro otázky. Zdálo se, že vyhrazené 2,5 hodiny nestačily a příští rok by bylo vhodné oslavu pořádat delší dobu. Na závěr si mohli návštěvníci prohlédnout Centrum Gotama v Riegrove 26, Olomouc.

2010

6. PROSINEC. 2010 BUDDHISTICKÝ VEČÍREK

 

Dne 6. prosince 2010 proběhla v prostorách v čajovně Wabi akce nazvaná pracovně "Buddhistický mikuláš". Jednalo se o setkání zástupců všech skupin, které působí v Olomouckém Centru Gotama s podtitulem "co vlastně dělají buddhisti v Olomouci".

 

Svou činnost představilo Bódhi Olomouc, Kwan Um, Sótó Zen a Samten Tse. Návštěvníci měli možnost shlédnout fotografie a doptat se meditujících všech skupin. Akcí vládla atmosféra shody a jednoty skupin, kladly se mnohé otázky a padaly osobní a otevřené odpovědi co se přínosu meditace týká.

 

2011

28.KVĚTNA 2011 OSLAVA VESAKH

 

V sobotu 28.5. 2011 proběhla v čajovně Wabi v Olomouci oslava nejvýznamnějšího buddhistického svátku Vesakh. Při něm se již staletí slaví výročí Buddhových narozenin, dosažení osvícení a jeho smrti. Skupiny, které se schází v Centru Gotama nabídly asi 50 účastníkům zajímavý program.

 

 

U příležitosti oslavy Vesakh, se sešlo 10 meditujících 28. 5. na večerní praxi. Obdrželi meditační instrukci od Bodhi Olomouc na meditaci v sedu. Pět odvážných účastníků se rozhodlo vydržet s praxí až do rána. Střídali meditaci v sedu a v chůzi. "Bylo to lehčí, než jsem čekala.", uvedla na závěr jedna z účastnic. Všichni byli s noční praxí spokojení a shodli se na tom, že by to byla dobrá tradice.

 

Jednotlivé skupiny se představily, proběhla diskuze o praxi a o tom, jak si vybrat tu správnou "školu". Následovalo meditační ztišení a přednes Dhammy Ctihodné Visuddhi. Po ní následovalo osobní sdílení o tříměsíční praxi v klášteře Wong Kwang sa v Maďarsku. Velice zajímavý byl i japonský čajový obřad, který vedl jeden z mnichů zenové školy. Večer v čajovně vrcholil produkcí filmu Útěk přes Himaláj.

 

Na organizaci oslavy se podíleli Bodhi Olomouc, Kwan Um - skupina Olomouc, občanské sdružení M.O.S.T. a Sótó Zen - dódžó Olomouc

2011

24.SRPNA 2011 PŘEDNÁŠKA CTIHODNÉHO SUJIVY

 

Dne 24.7.2011 se v Olomouci konala mimořádná přednáška Ctihodného Sujivy. I ve svém náročném programu se uvolil přijet k nám na Moravu. Bhante mluvil o meditaci Vipassaná. Dotkl se samé podstaty této metody, Kterou vysvětlil tak, aby jí rozumněli i úplnÍ začátečníci. Zodpověděl také zajímavé otázky z řad publika. Jeho přednáška měla z řad laiků velmi dobré ohlasy. Doufáme, že příště přijede znovu. :-)

 

 

2011

5. SRPNA — 7. SRPNA MEDITAČNÍ KURZ VE VRÁŽNÉM

 

Na začátku srpna (5.-.7.8.2011) proběhl první společný meditační kurz ve Vrážném. Konal se v meditačním centru skupiny Kwan um. Vedla jej velmi laskavým stylem Ctihodná Visuddhi. Kurzu se nás zúčastnilo celkem 12 a díky malému počtu vládla až rodinná atmosféra. Užili jsme si společné práci na našich myslích. Kurz měl zajímavý program, ve kterém byla zahrnuta jak běžná praxe theravádových skupin, tak i skupin Kwan Um. Meditovalo se v sedu a chůzi (na dvoře i v přírodě), mlčelo se, zpívaly se sútry a na závěr se obdarovávala mniška jídlem. Všem zúčastněným, kteří se vyjádřili, se kurz líbil. Doufáme, že se z něj stane příjemná tradice.

 

Z finančních darů obdržených na kurzu byla zakoupena knihovna do arámy Ctihodné Visuddhi v Prostějově a zbytek peněz byl použit na provoz společného meditačního Centra Gotama.

 

 

Bodhi Olomouc

 

Dovolujeme si Vás pozvat na:

Intenzivní výcvikový kurz všímavosti a vhledu Satipatthána –Vipassaná

Mosty v Lukách 2013

Stáhnout pozvánku.

2012

14. LEDNA 2012—SAMOZÁSED NA SVATÉM KOPEČKU

 

V sobotu 14. ledna 2012 jsme realizovali malý samozásed. Proběhl v příjemném privátním prostředí na Svatém Kopečku. Zvlášť pěkná byla meditace v chůzi v přilehlém lesíku. K pohodě přispěla rodinná atmosféra. Díky štědrosti organizátora se tato akce opakovala v sobotu 11.2.

 

 

2012

7. BŘEZNA 2012 — MNOHO TVÁŘÍ BUDDHISMU

 

Dne 7. března 2012 proběhlo představení skupin scházejících se v Centru Gotama "Mnoho tváří Buddhismu". Akce se konala v rámci festivalu pro podporu Tibetu, které pořádalo občanské sdružení MOST. Bylo to velmi příjemné. Třetina z celkem asi padesáti pěti účastníků byla na přednášce o Dhammě poprvé. Program byl velice pestrý.

 

V úvodu promluvil laický učitel Jirka Halzbauer o Buddhovi a jeho životě i osvícení, padly zajímavé otázky a ještě zajímavější odpovědi. Následovalo promítání a povídání Karin Majerové o Samten Tse škole a jejím působení ve světě. Viděli jsme fotky tibetských mnichů a nahlédli jsme do života v kláštěře. Škola Sótó Zen promítla film o Mistru Kaisenovi, jeho životní cestě i učení. U Dzogčhenu jsme se od Jožky Auxta dozvěděli o praxi uvedení do stavu probuzení i o tanci na mandalách. Po únavě z přednášky nás trošku rozproudila meditace šíření univerzální lásky mettá vedená Ivčou Herzogovou.

 

Vše řečené si mohli návštěvníci spojit v jednu Dharmu - cestu která vede k osvícení a má mnoho podob a tváří. Stejně jako je mnoho bytostí v tomto našem světě.